Frank Brümmelin (s. 1972, Lauingen, Saksa) tuore, kolmiosainen ”From Cup-marked Stones to Attempt of Home ” -veistosinstallaatio on löydettävissä ”Ihmisen paikka” -näyttelystä linja-autoaseman puolelta. Brümmelin mukaan teos käsittelee ihmisten keskinäistä rinnakkaiseloa — samalla korostaen erityisesti ihmisen ja paikan suhdetta:
”Keskityn siihen, miten ihminen kaivertaa itsensä maisemaan, mutta samalla myös siihen, miten itse paikka vastavuoroisesti jäljentää ihmisen. Taiteellisina menetelminä hyödynnän teoksessa tekstejä ja veistettyjä koristeita, jotka korostavat ihmisen roolia, mutta samalla tuon esiin näkemystä myös materiaalin, kiven, roolista aktiivisena tekijänä.”
Nykyään Turussa asuva, aikoinaan kivenhakkaajaksikin opiskellut Brümmel valmistui Kuvataideakatemiasta (KuM) vuonna 2008, ja tätä ennen hän ansaitsi kuvanveistosta Meisterschüler -tittelin ”Akademie der Bildenden Künste Nürnberg” -oppilaitoksesta (2006). Lukuisiin yksityis- ja ryhmänäyttelyihin osallistunut Brümmel (mm. Helsinki Biennaali 2023, Turun Taidehalli 2022) myös opettaa kuvanveistoa lehtorin roolissa Taideyliopistossa, jossa hän myös väittelee parhaillaan tohtoriksi (2021 –).
