IHMISEN PAIKKA Ars-Häme ry:n kesänäyttely 2024
Ars-Häme ry:n kesänäyttely 2024

Simo Ripatti

Taidehalli Hämeen puolella on nähtävillä Simo Ripatin ”Sanat” -installaatio, joka voi ensisilmäyksellä sulautua helposti osaksi ympäristöään. Taiteilijana Ripatti on tunnettu riisutusta, hiljaisesta, sekä niukasta ilmaisusta, ja hänen teostensa vaikutus perustuu usein niin hienovaraisuuteen, kuin yllätyksellisyyteenkin.

”Esillä oleva teokseni kuvaa yritystä sanallistaa muiston kadottamisen pelkoa. Sinänsä kyse ei ole unohtamisesta, vaan siitä, kuinka muistiin tukeutuva havainnointi, sekä suhde muiston kohteeseen vaikuttavat varsinaisen muistikuvan luotettavuuteen. Lähtökohtana on ajatukseni olemassaolon ja tapahtumien sattumanvaraisuuksista — kuinka ne kohtaavat oman ymmärryksen ja muodostavat sitä kautta näkökulman. Näin muodostunut näkökulma määrittää myös sitä, millaiseksi muisto värittyy ja kuinka kauan tätä voi pitää luotettavana.”

Simo Ripatti (s. 1975, Mikkeli) valmistui kuvataiteen maisteriksi Kuvataideakatemiasta vuonna 2011 ja kuvataiteilijaksi Lahden Taideinstituutista vuonna 2009.  Hän on Suomen kuvanveistäjäliiton, Forum Boxin, Kuvasto ry:n sekä Ars Häme ry:n jäsen. Ripatin teoksia on ollut esillä mm. Galleria Sculptorissa, Turku Biennaalissa ja Riihimäen taidemuseossa, minkä lisäksi hänen tuotantoaan löytyy myös Espoon modernin taiteen museon, Suomen valtion, Suomen Taideyhdistyksen sekä Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan kokoelmista.


”Sanat” (2024), installaatio